f

BOŞA GİDEN ZAMANLAR BOZULAN KAVRAMLAR

      bozulan kavramlar

Bu ülkede emekliler ne yapıyor sizce. Çoğu bu soruyu duyunca otomatik olarak camiye gidiyor diyecektir. Ama alakası yok. Genelde bu cevabı verenler camiye gitmeyenlerdir. Eğer ki camiye gitmiş olsalardı emeklilerin orada da olmadıklarını göreceklerdi. Ben ne zaman camiye gitsem cami hocası çıkışta hemen koluma girer ve mahallelinin camiye gelmediğinden yakınır. Caminin çekiciliği olmadığı için olabilir mi? Tövbe de çarpılırsın deyişlerinizi duyar gibiyim. Ama korkmayın asıl bunları konuşmazsak çarpılırız.

Mesela bir kavramdan bahsedelim kıraathane. Ne demek kıraathane? Şu an okey pişti gibi oyunların oynandığı sigara ve cayın içildiği bir mekân gelir herkesin akılına. Ama işin aslı böyle değil. Adından da anlaşılması gerektiği gibi kıraathane caminin hemen altında yâda yanında açılmış, Kuranın okunduğu, öğrenildiği, kıyama hazırlık yapıldığı, mahallelinin durumunun istişare edildiği bir mekânmış. Zaten cami deyince de apar topar namazın kılınıverip insanların kaçtığı bir mekân değil civardaki bütün insanların cem olduğu bir yer akla gelmeli. Velhasıl namazın eda edildiği arkasından cemaatin ve Müslümanların genel ve özel durumlarının konuşulduğu, bir yer olarak anlamamız gerekiyor. Her günün yanı sıra birde haftalık yapılan toplantı ve istişare günü vardır ki, o gün Cuma günüdür.

Diğer bir durum da yıllık yapılan toplantılardır. Bunlara da bayram namazı denir. Şehirdeki bütün müminlerin bir araya gelerek sevinçlerini ve üzüntülerini paylaştığı ve kaynaştığı gündür o gün. Kırgınların, dargınların barıştığı, yoksulların tespit edilip yardım edildiği, şehirdeki mevcut durumun analiz edildiği gündür o gün. Tabi konumuz bozulan kavramlar ve boşa giden zamanlar olunca hepsini burada konuşmak mümkün değil. Ama hac konusunun bu konumuzla alakasını da kurmazsak hoş olmaz. Hac zamanı da dünyanın dört bir tarafından gelen hak Müslümanların bir nevi sempozyumu gibidir. Burada daha büyük bir toplantı olur. Burada konuşulanlar daha şümullü ve ayrıntılıdır. Yeni stratejiler yeni planlar yapılır. Ülkeler arası yeni bağlar kurulur yeni ilişkiler geliştirilir. Zengin ticaret erbapları fakir kalmış bölgeler için seferber olurlar. Zulümün olduğu bir yer varsa oraya müdahale etme stratejileri planlarlar. Yeryüzüne adaletin hâkim olması için gerekenler orada konuşulur ve görüşülür. Müslümanlar için tam bir bilgi şölenidir hac.

Evet, kavramlar anlaşılmayınca kavramlardan oluşan bütünü anlamak büsbütün hayal oluyor. Cami diyordum daha çekici ve insanlara hizmet sunun bir yer haline getirilmeli. İnternet çağındayız insanları evinden veya işyerlerinden çıkarmak o kadar da kolay bir şey değil artık. Camilerimizin kütüphanesiyle, çocuklar için ve hanımlar için sosyal etkinlikleriyle coşturmalı mahalleliyi. Coşturmalı falan deyince hemen caminizin imamı geldi demi aklınıza. Bizi boş ver adam kendisi coşsa yeter der gibisiniz.’’Ayda yılda bir cumaya gidelim diyoruz elinde kâğıt lafı geveleyip duruyor. Abdestin kaçmayacağını bilsem vurup kafayı yatacağım.’’.

Sen kütüphane falan diyorsun ya. Geç onları adam namazı zor kıldırıyor, kıldırır kıldırmaz çıkıp gidiyor.’’Ben biliyorum ek iş yapıyor hoca nasıl olsa zamanı bol. Kıldır kaç. Biliyorsunuz eskiden hocalara kıldır kaç denirmiş. Şaka şaka yahu şu konuyu yazarken araya girmeler olmasa inanın güzel yazacağımda görüyorsunuz işte. Yok, hoca kaçıyormuş, yok ek iş yapıyormuş falanda filan. Tamam, sessiz olun hoca geliyor. Saflar sık durun. Aramıza şeytan girmesin. Hiç aramızdan çıkmayan şey nasıl girecek oda muamma. Ah toplum ah, ah cemaat ah.(Niye camimizin internet sitesi yok abicim)