3

FITRAT EĞİTMENİNİN VE EĞİTİMİNİN ÖZELLİKLERİ

 
Fıtrat eğitmeni uyanıktır.
Fıtrat eğitmeni bir kavramı geleneksel anlamıyla değil, bir kavramı evrensel anlamıyla kullanır.
Fıtrat eğitmeni yeni bir bilgi, yeni bir inanç, yeni bir davranış kuralı vermez.
Fıtrat eğitmeni edinimlerimizin düzenlenmesi için bir metot sunar.
Fıtrat eğitmeni; FITRATI ve VİCDANI açığa çıkarmak ve göstermek için oradadır.
Fıtrat eğitiminde kullanılan kavramlar yol gösteren işaretlerdir. Kavramlarla işaret edilenleri kendimizde ve evrende görebilmek bizim işimizdir. Hakikat ödünç alınamaz ve yalancı şahitlik kabul görmez.
Fıtrat eğitimi; bize gerçek kimliğimizi yani özümüzü, fıtratımızı hatırlatır.
Fıtrat Eğitimi; koşullanmış ve yanlı(ş) bir şekilde şartlanmış düşünüşümüzden, eski yanlı(ş) alışkanlıklarımızdan ARINMAK, yaşanmışlık kayıtlarımızı DÖNÜŞTÜRMEK ve yeni durumumuzu OLUŞTURMAK içindir.
Fıtrat Eğitimi; Evrensel kavramlar sistemini anlatır. Yüzeysel kavramlara ve ayrıntıya girmez. Zihni gereğinden fazla ayrıntı ile meşgul etmez.
Fıtrat eğitimi; söylenenler ve işaret edilenler evrenseldir.
Fıtrat eğitiminin; şablonları vardır ve kısa sunumlar ile ilerler. Bu şablonların ve kısa sunumların anlatmak istediği ve fark ettirmek istediği şey anlaşılırsa, bu anlamın karşılığı hayatın her anında ve her yerinde görülecektir.
Fıtrat eğitiminin tüm özünü içeren formül la ilahe illa Allahtır.
Fıtrat eğitimi; insan bilincinin gelişim ve dönüşümünü barış ve huzur için bir gereklilik olarak görür. Ve bu dönüşüm bilgisine seçilmiş az sayıda insanın değil bütün insanlığın kendi bilinç düzeyine göre anlayabileceğini öngörür.
Fıtrat eğitimi insanlara yeni bilgiler yüklemez bu güne kadar yüklenenlerin işe yaramayan kısmını gösterir. Yani ekleme yapmaz çıkarma(arınma) yapar.
Fıtrat eğitiminde kullanılan sözcükler ilgi, onay ve alkış toplamak için değildir. Çünkü fıtrat eğitiminin dikkat çekmeye ve bana bakın diye haykırmaya ihtiyacı yoktur.
Fıtrat eğitiminin daveti öz’edir. Kişiyi öze çağırır.
Fıtrat eğitimi kaynağını vicdandan ve fıtrattan aldığı için bir dönüştürme gücüne sahiptir.
Fıtrat eğitimi her bireyin kurtuluşunun kendisinde olduğuna ve kişiyi dönüştürecek şeyin fıtrat okuması ve vicdanın tercihi olduğuna inanır.