medyanin-islevleri

KAPATIN BÜTÜN TELEVİZYONLARI

      Kapatın televizyonları

İnsanlar güvenlik için neler yapıyorlar hiç düşündünüz mü? Düşünmek mi? Hep onu düşünüyoruz zaten diyenleri duyar gibiyim. Mesela arabanız için, eviniz için, iş yeriniz için neler yapıyorsunuz. Aman iş yerine hırsız girmesin. Aman arabadan bir şeyler çalınmasın. Evimize kamera taktırırız, demirlerle pencerelerini çevirtiriz, daha neler neler.

Bu işlemlerden sonra sıcak huzurlu ve güvenli evimizin içerisine girer en rahat koltuğumuza oturur ve televizyonun düğmesine basarız. Her yeri güzelce kapatıp televizyonumuzu açarız. Evimiz iş yerimiz, arabamız güvendedir. Ya beynimiz ve gönlümüz. Kapatın bütün ekranları ve açın kapıları, açın pencereleri. Ekranların olmadığı dönemlerde kapı ve pencereler her zaman açıkmış. Açıkmış kapılar herkese, açıkmış pencereler herkese.

Ne oldu bize de kapılarımızı ve pencerelerimizi sıkı sıkı kapadık. Bana ne adam ekranın penceresinden dünyayı izliyorsa. Yan komşusuna kapısı kapalı olduktan sonra ekranı dünyaya açılmış bana ne. İzle izle bir daha izle. Sosyal medyada olduğunu dünyaya açıldığını düşün sen. Sosyal adamın medyayla ne işi olur. Sosyal medyayı kullananlardan daha çok sosyal medyanın kullandığı bireylere döndük.

Evimizi soydurmadık belki ama zihnimizi boşalttılar. Evimizdeki oturma grubunu koruduk belki ama gönlümüz bomboş. Soydurmadık belki evimizi ama evlatlarımızı koruyamadık, hepsi çırılçıplak oldular. Bir söz vardır’’Hırsız eve girerken kapının önündeki köpeğe et atarmış’’.Önümüze öyle güzel etler atıldı ki zihnimiz soyulurken haberimiz bile olmadı. Malımızı mülkümüzü koruduğumuz kadar beynimizi ve gönlümüzü koruyamadık. Oysaki yolculuğumuzun devamında bizi bırakmayacak olanlar mallarımız değil gönlümüzdür. Kapatın bütün ekranları ve açın bütün kapıları.