Kendi Doğrularımı Sorguladım

Kadir Karadağ / Sınıf Öğretmeni
İhtiyacımız olan köklü bir eğitim devrimidir. Öncelikle sözlerime bu cümleyle başlamak istedim. Hayatıma yön vermemde büyük etkisi olan Yeşil Yolculuğun sloganıyla…
Eğitimi almaya başladıktan çok  uzun zaman sonra fark ettim ki daha önceki hayatımla şimdiki yaşamım arasında büyük bir fark oluşmuş. İnsanların büyük bir çoğunluğu kendi düşüncelerinin doğruluğu üzerinde diretmekten karşı tarafı hiç dinlemez ve çoğu zaman doğrulara ulaşamaz. İnsanın inkar mekanizması her zaman kendi doğrularının mutlak doğru olduğu konusunda ona fısıldar ve insan da istemsizce buna uyar. İstemsizce diyorum çünkü insan uyanışa geçip de bunun farkına vardığında zaten bu davranışın yanlışlığını kendiliğinden fark edecektir.
İnsanı kendi doğrularını sorgulamaya davet ettiğinizde de yine buna yaklaşmayacaktır çünkü hiç kimse dayandığı dalın kırılmasını ve yere düşmeyi istemez. Bunları nereden biliyor diyecek olursanız bizzat kendimden biliyorum. Evet ben bu yolculuğa çıkmadan önce bu aşamaların her birini gayet iyi bir şekilde yaşayan ve uygulayan biriydim. Yolculuğa ilk çıktığımda da bindiğim daldan düştüm. Afallama sürecim çok uzun sürdü çünkü kendi doğrumun mutlak doğru olduğuna ikna kabiliyetim çok yüksekti.
Bütün bu okuduklarınızda kendinizle beni özdeşleştiriyorsanız emin olun bir an önce bu yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Daha ilah, rab kavramının anlamını bilmeden nasıl din adına konuşmuşum şimdiye kadar şaşırıyorum. İnsan bakış açısını değiştirmedikçe ve genişletmedikçe hayatı boyunca o dar pencereden bakacak ve Allah muhafaza belki de şirki hiç bilmeden ölecek. Şirki hayatı boyunca hiç işlememiş sanacak kendini ama şirk içinde ölecek.
İnşallah siz de bir an önce uyanırsınız ve daha önceki yaşamınızla hesaplaşma fırsatı bulursunuz. Selam ve dua ile…