Kaostan Düzene

N.Bayram / Esnaf
Eğitimi almadan önce hayatla evrenle ve kuranla iletişimim olması gerektiği gibi değildi. Kulaktan dolma bilgilerle dolu bir hayat içerisindeydim. Eğitimi almaya başladıktan sonra yaşamımda işleyen sistemi keşfetmeye başladım. İnsanların uydurduğu din ile yaratıcımızın vahyettiği din arasındaki farkları öğrendim ve kendimi sahte inanışlardan ve sahte ilahlardan temizleyip yalnızca Allaha kul olma bilincine erdim.

 

Aslında hep duyduğumuz kavramların ne anlama geldiğini hayatımızda evrende ve kuranda nasıl işlediğini öğrenmeye başladıkça bir heyecan başladı. Heyecan diyorum çünkü kavramların hayatımızdaki yerlerini öğrendikçe ve anladıkça heyecanlanmamak elde değil. Mesela; Nefsin iki yönü olan heva ve vicdan kavramlarını ilk duyduğumda evet aynı dediği gibi aynısı bendede oluyor dedim. Hatta birazda endişelendim. Nasıl olurda bir kişi benim içimden geçenleri bu şekilde dillendire bilir ki diye. Tabi daha sonra anladım ki tanınması gereken binlerce insan yokmuş tek bir insan varmış. Oda insanın kendisiymiş.

 

Yine eğitimde öğrendiğim ve daha önce yanlış bildiğim La ilahe illa Allah’tı. Çünkü anlamını Allahtan başka Allah yoktur diye hep yanlış biliyordum. Bu eğitim sayesin de ne anlama geldiğini Allah’ın bizden ne istediğini ve başka sahte ilahların olduğunu ilah kavramının ne olduğunu neden La ile başladığını ve neleri ret etmemiz gerektiğini öğrendim.

 

Kul olmanın Mekke dönemindeki ayetlerle daha fazla vurgulandığını. Kulluk yapmanın ise Medine dönemindeki ayetlerle daha yoğun bir şekilde vurgulandığını öğrendim. İnsanın iç dünyası arınmadan dış dünyasının arınamayacağını. Kul olmadan kulluk yapılamayacağını öğrendim. İnsanların ayağının kaydığı noktaların ortak olduğunu ve bu nokta kavranmadan anlaşılmadan özgürleşmenin mümkün olmadığını öğrendim. İnsanlığın bulanıklığının ve karışıklığının temelinde karışık bilgi olduğunu ve bu durumdan ancak metotlu bir çalışmayla kurtulabilineceğini öğrendim ve öğrendik. Allah bu eğitimde emeği olan insanlardan razı olsun.