Yanlış Bildiğimi Farkettim

Bilal Demir / Türkçe Öğretmeni
Güzel bir söz, güzel bir ağaca benzer. Öyleyse bu kısa yazıma da güzel bir sözle başlamak isterim: “Her dersinden büyük zevk almış olduğum bu eğitim projesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
“Bir tevhit projesi”  diye nitelendirebileceğimiz derslere katılanlardan biriyim. Bütün dersleri heyecan ve istekle takip etmeye çalıştım, hayatıma yeni şeyler katabilme iştiyakıyla hareket ettim. Öğrendikçe içimde gittikçe büyüyen bir öğrenme isteği oldu. Öğrendikçe bildiğim kavramları, aslında ne kadar yanlış algıladığımı fark ettim. Hayatımızın temel kavramlar sistemini ve insanın bu sistemdeki yerini daha net algılamaya başladım.
İlah, rab, itaat ve din kavramlarının zihnimde daha iyi oturmaya başladığını fark ettim. Öğrendiklerime hep eleştirel bir gözle bakmaya çalıştım ve hayatıma uygularken de kendimi gözlemledim. Gözlemlerim bana bu dersi almaktan dolayı ne kadar doğru bir iş yaptığımı bir kez daha gösterdi. Hepsinden öte, bana kazandırdığı en güzel şey “sağlıklı bir sorgulama yeteneği” oldu.